WODA

Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 litrów wody dziennie, z czego tylko kilka litrów jest nam potrzebnych do bezpośredniego nawodnienia organizmu, a reszta trafia do kanalizacji. Jak wynika z danych GUS, 97 procent wody w gospodarstwach domowych zużywamy na cele higieniczne, sanitarne, mycie naczyń i sprzątanie, a tylko 3 procent na picie i przygotowanie jedzenia. Czy 200 litrów na osobę to tak dużo? I tak, i nie. W Stanach Zjednoczonych ilość wody do dziennego wykorzystania na mieszkańca wynosi ponad 400 litrów, natomiast w Mozambiku niecałe 5 litrów. Jeśli chodzi o realia europejskie, to jesteśmy na przedostatnim miejscu w kwestii zasobów wodnych. Na jednego mieszkańca Polski przypada 3 razy mniej wody niż średnio w Europie. ONZ szacuje, że do 2030 roku globalne zapotrzebowanie na wodę aż o 40 proc. przekroczy zasoby tego surowca. Warto zastanowić się, w jaki sposób możemy ją oszczędzać codziennie.

Kąpiel w wannie
Kąpiel w wannie, choć przyjemna, nie jest proekologiczna. Napełnienie wanny pochłania około 130 do nawet 240 litrów wody w zależności od jej pojemności. Wrogiem oszczędności są tu też nasze nawyki. Jeśli nalewamy wodę o temperaturze „w sam raz”, to za moment zrobi nam się w kąpieli zbyt chłodno i dopełniamy wannę kolejnymi litrami gorącej wody.

Prysznic
Każda minuta prysznica to zużycie około 10 litrów wody. Podczas 8 – 10 minutowego ciepłego prysznica zużywamy mniej więcej 110 litrów wody. Wystarczy jednak, że skrócimy ten czas o połowę, by zużycie wody spadło do 50 – 60 litrów. Jeszcze lepiej jest zmoczyć ciało, zakręcić wodę, użyć żelu pod prysznic i dopiero wtedy go spłukać. Wtedy wystarczy mam ok. 20 litrów wody, a nawet mniej, jeśli mamy zamontowany tzw. perlator, który napowietrza strumień wody i powoduje mniejsze zużycie.

Kran, bateria, zawór
Warto zwrócić uwagę na baterie. Nieszczelny kran lub zawór, z którego wycieka zaledwie 1 kropla wody na sekundę, powoduje ubytek 160 litrów na dobę. Łatwo obliczyć, że w ciągu 30 dni do kanalizacji ucieka nam aż 4800 litrów, czyli prawie 5m3. Jeden metr sześcienny, to koszt 12,42 zł. I tak miesięcznie ucieka nam do kanalizacji ok. 60,00 zł.

Toaleta
W każdym domu dużo wody zużywa się do spłukiwania toalety. Po uruchomieniu tradycyjnej kompaktowej spłuczki wypływa z niej nawet 12 litrów, bez względu na potrzeby. Gdy w domu mieszka czteroosobowa rodzina i każdy z jej członków korzysta z toalety 4 razy dziennie, zużycie wody w niej staje się kolosalne – 190 litrów. Szukając oszczędności, producenci zastosowali mechanizmy z podwójnym systemem spłukiwania, które współpracują najczęściej z dwudzielnymi przyciskami. Po naciśnięciu jednego z nich wypływa cała zgromadzona w spłuczce woda (zwykle jest to 12 lub 9 litrów), drugiego zaś – połowa spłuczki (odpowiednio 6 lub 4,5 litra).

Mycie rąk
W czasie trwania pandemii koronawirusa częste mycie rąk stało się nie tylko koniecznością, a wręcz natręctwem. Myjąc ręce bez zakręcania wody przez ok. 30 sekund, zużywamy ok. 3 litrów wody. Myjąc ręce, odkręcajmy wodę wyłącznie do namoczenia rąk i spłukania mydła. Myjmy ręce jak najczęściej, ale zakręcajmy wodę podczas namydlania dłoni! Taka prosta czynność, a pozwoli zaoszczędzić nawet 2 litry wody w ciągu 30-sekundowego mycia rąk.

Mycie zębów
Podczas jednego mycia zębów, jeżeli woda leci mocnym strumieniem, zużywamy od 12 do 15 litrów wody. Po zakręcaniu kranu podczas szorowania zębów zużycie spada do 2-3 litrów. Zaleca się myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, czyli jedna osoba może zaoszczędzić dziennie do 20 litrów wody.

Mycie naczyń
Podczas ręcznego mycia naczyń pod bieżącą wodą średnio potrzebujemy 80 litrów. Nawet wybierając oszczędny wariant mycia w napełnionym uprzednio zlewie, zużyjemy około 40 litrów. W zmywarce pobór wody różni się w zależności od trybów jej pracy, jednak zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze. Średnio na pełen cykl mycia zmywarka potrzebuje około 25 litrów zimnej wody. Nastawiając zmywarkę, tylko wtedy, gdy jest pełna, także oszczędzasz wodę.

Pranie
Pralki mogą zużywać od zaledwie trzydziestu kilku do nawet ponad osiemdziesięciu litrów wody na jeden cykl prania. Zużycie wody przez pralkę podawane jest w specyfikacjach urządzenia i jest istotnym parametrem, który warto sprawdzić przed zakupem tego sprzętu. Podana wartość oznacza liczbę litrów wody zużytych w czasie jednego cyklu prania. Na etykiecie energetycznej pralki znajdziemy również informacje o rocznym zużyciu wody przez urządzenie.

Szara woda
Najczęściej woda zużyta do mycia ciała nie jest tak brudna, aby nie można jej użyć ponownie np. do spłukiwania toalety lub podlewania ogródka. Na razie rzadkością jest instalowanie specjalnych urządzeń, które gromadzą taką wodę, filtrują ją i pozwalają na jej ponowne wykorzystanie, ale zapewne wkrótce staną się popularniejsze, bo generują poważne oszczędności.

CIEPŁO

Okna
Okna Stare, nieszczelne okna powodują duże straty cieplne – eksperci wskazują, że nawet 25 proc. energii cieplnej może wówczas uciekać z domu. Najlepiej wymienić okna na szczelne lub, gdy nie jest to możliwe, skorzystać z samoprzylepnych uszczelek. Można je kupić bez problemu w marketach budowlanych i zamontować samodzielnie. Pamiętać jednak należy, że całkowicie odcięcie świeżego powietrza i niewietrzenie mieszkania z czasem spowoduje jego zawilgocenie i zagrzybienie.

Grzejniki
Aby grzejniki działały najbardziej wydajnie, muszą być odsłonięte, dlatego najlepiej, aby nie znajdowały się przy nich żadne meble i inne konstrukcje. W ten sposób będzie można łatwiej nagrzać pomieszczenia przy zużyciu mniejszej ilości energii. Również długie zasłony powodują większe zużycie ciepła. Ciepłe powietrze zostaje uwięzione między zasłoną a ścianą zamiast ogrzewać mieszkanie. Podczas wietrzenia pomieszczeń (należy to robić regularnie, aby pozbyć się wilgoci, wirusów i bakterii) należy przykręcić kaloryfery, na krótko otworzyć wszystkie okna i dopiero po ich zamknięciu ponownie włączyć kaloryfery. Możemy też zmniejszyć ogrzewanie na czas, kiedy nie ma nas w domu. Nie chodzi o zupełne zakręcenie dopływu ciepłej wody do kaloryferów, bo wtedy ponowne nagrzanie pomieszczeń zużyje dużo energii, a jedynie lekkie ich przykręcenie i zmniejszenie temperatury np. z 21 do 16 stopni. Ten zabieg pozwoli na spore oszczędności. Kaloryfery powinny być regularnie czyszczone i poddawane przeglądom. Należy również pamiętać o tym, że trzeba je systematycznie odkamieniać. Pamiętajmy, że najwięcej ciepła zużywa wietrzenie mieszkania przy włączonych kaloryferach. Warto też nie przegrzewać pomieszczeń. W zupełności wystarczy nam temperatura od 19 do 21 stopni, a w sypialni 17. Lepiej śpimy w chłodniejszych pomieszczeniach.

Gotuj energooszczędnie
Warto zaopatrzyć kuchnię w stalowe garnki i czajnik z gwizdkiem, korzystać z wielopiętrowych naczyń do gotowania i dbać o czystość palników gazowych. Czajnik elektryczny (niewątpliwie wygodny) zużywa do podgrzania wody dużo energii. Jeśli jednak lubimy z niego korzystać pamiętajmy o zagotowaniu takiej ilości wody, jaka jest nam jednorazowo potrzebna. Gotując warto używać pokrywek, woda lub zupa gotuje się szybciej. Dobrym pomysłem są też szybkowary, w których gotujemy pod ciśnieniem, a to przyspiesza cały proces.